۱۳۹۱ فروردین ۱۱, جمعه

سیزده به در هرسال با جنبش اخلاقی Leave No Trace ایرانی مدرن و بدور از زباله پلاستیکی خواهیم ساخت! به جای نِق زدن شما هم کاری عملی برای مدرن سازی ایران بکنید!

به ازای هر یک بطری پلاستیکی رها شده در خیابان ها و دشت ها و کوه ها و دریاچه ها و دریاها و رودخانه ها، یک انسان بی شعور در ایران زندگی می کند! و این رویه کثیف برای زندگی، قابل اصلاح است و تلاش و کار مدرن جمعی ما ایرانیان را می طلبد! بیکار ننشینید و نقش های اجتماعی بر عهده بگیرید تا کشور ایران را مدرن و صنعتی و زیبا نماییم!
 واقعیت این است که ما ایرانیان از ایران، کشور زباله ها ساخته ایم و همه جا در کوه و دشت و خیابان و دریا های ایران که قدم بگذارید پر است از آشغال و پلاستیک رها شده در گوشه ای! ای ایرانیان جهش ژنتیکی در رفتارهای اجتماعی خود برای زندگی مدرن پیدا کنید و به شدت در مقابل آشغال ها و پلاستیک ها در طبیعت ایران موضع بگیرید! با شما هستم! خودِ خودِ شما! با یک کار فرهنگی تمام عیار می توان مردم را مجاب کرد که آشغالها و پلاستیک ها را در طبیعت رها نکنند، و آنها را اگر در گوشه ای می بینند جمع آوری هم بکنند، و اگر تا بحال اینچنین نشده است از برای بی عرضگی نخبگان ایران بوده است که دنبال این فرهنگ سازی ها را نگرفته اند و بها نداده اند و کارها را به رمالان و ملایان سپرده اند و از ایران رفته اند! ولی غصه نخورید! این کارهای مدرن سازی و زیبا سازی در ایران به سادگی قابل انجام است. جنبش اخلاقی Leave No Trace به ما در این راه کمک شایانی می کند!
 
آن دولتی که قرار است بیاید و کشور ایران را مدرن و صنعتی و زیبا و با کلاس بکند نه دولت امام زمان است و نه دولت احمدی نژاد و خاتمی است و نه دولت رجوی ملعون است و نه دولت پهلوی و نه دولت دست نشانده قوای خارجی و ...! بلکه آن دولت، نیروی جمعی خود ما مردم است آنگاه که کارهای مدرن سازی ایران را حواله به غیب (خدا، پیغمبر، امام زمان) یا حواله به یک نفر خاص نکنیم و خودمان دست به کار بشویم و فرهنگ زندگی مدرن را برای ایرانیان به وجود بیاوریم!
 
آقایان/خانم های ایرانی، آن رئیس جمهوری که قرار است از ایران طلا بسازد خود من و خود شما هستیم! بپا خیزیم و هر یک گوشه ای از کار را بگیریم، جلوگیری از رها کردن آشغال در خیابان و طبیعت و کوه و دشت و دریا، تا درست کردن فرهنگ رانندگی و بوق نزدن های مدام در خیابان و ... با اطلاع رسانی و انجام کار فرهنگی و کار عملی برای مدرن سازی ایران کاملا قابل دسترس است. بیایید به جای بیکار نشستن و بد و بیراه گفتن و غُر غُر کردن و مهاجرت به دیار دیگر، به دست خودمان یکبار برای همیشه ایرانی مدرن و با قواعد زندگی درست و اصولی پایه ریزی کنیم و جامعه ای استاندارد برای زندگی مدرن خلق کنیم. تنها این کار ارزش زنده بودن را دارد! فرار کردن و مهاجرت کردن که هنر نیست! بد و بیراه گفتن و غُر غُر کردن هم همین طور! از همین اکنون برای مدرن سازی ایران دست به کار شوید!


جنبش اخلاقی Leave No Trace چیست؟
اغلب کوله به دوش ها و بازدید کنندگان از طبیعت عمدا تلاش می کنند تا اثری از خود بر روی زمینی که در حال سفر بر روی آن هستند نگذارند. این رفتار شامل عبور حتی الامکان از مسیرهای از قبل عبور شده (پاخور ها)، عدم جابجایی اجزاء طبیعت، و عدم به جای گذاری زباله یا هر چیز غیر طبیعی در طبیعت می شود. جنبش اخلاقی Leave No Trace یک مجموعه رهنمود برای کوله به دوشی با اثر گذاری کم در طبیعت ارائه می دهد: "چیزی جز ردپا به جا نگذارید. چیزی جز عکس نگیرید. چیزی را جز زمان نکُشید. چیزی را جز خاطرات برای خود نگه ندارید".
امروزه بسياري از نهادها و گروههاي مختلفي كه به نوعي با طبيعت در ارتباط نزديك هستند،‌ روش های LEAVE NO TRACE را به اجرا مي گذارند.

"اگر شما قادر بوده ايد زباله اي را بر پشت خود حمل كرده و به طبيعت ببريد، پس آنقدر هم توان داريد كه آن را با خود باز گردانيد!"
 
يا:
 
"محل استقرار خود در طبيعت را طوري ترك نماييد كه وقتي پس از چند روز به آن نقطه نظر افكنده شد، مشكل بتوان گفت كه شخص يا اشخاصي در آن نقطه مستقر بوده اند."
 
و این تعلیمات همان چيزي است كه از آن بعنوان سياست "كمترين اثرگذاري بر محيط هاي طبيعي" ياد مي گردد. اين روش ها و سياست ها، اگر در جامعه نهادينه شوند، كمك واقعا بزرگي به حفظ آنچه كه از منابع طبيعي ارزشمند ما باقي مانده است مي كنند.  مخصوصا برای روز "سیزده بدر" می توان این افکار را مدام تبلیغ کرد تا در بین جامعه ایرانی رهنمودهای این جنبش جایگاه خود را پیدا کند!

با این طرز فکر مدرن، شما و دوستانتان هم به جمع فرهنگ سازان برای مدرن سازی ایران بپیوندید و این مرام های جدید برای زندگی مدرن را در همه جای ایران پخش نمایید! بیش از 100 سال است که ما ایرانیان دنبال دولتی هستیم که این کارهای مدرن سازی اولیه را برای ما انجام دهد! اما این دولت فقط خود ما هستیم که باید جامعه نو را بنیاد نهیم تا از درون آن دولت مدرنی هم تشکیل گردد و بیرون بیاید، تنها با تغییر در تقاضا است که تغییر در عرضه هم به وجود می آید! دیگر وقت اقدام عملی تک تک نخبگان و دلسوزان ایران برای مدرن سازی جامعه و مردم است! این خود ما مردم هستیم که باید دست به کار بشویم و بنیان های قدرت اجتماعی را برای مدرن سازی ایران با چاق و فربه کردن شهروندان از نظر اطلاعات با بالاترین کیفیت ساخت و ساز نماییم.

اگر وبلاگ نویس هستید مردم ما را بیشتر با اندیشه های زندگی اجتماعی نوین نظیر Leave No Trace آشنا کنید. در سایتهای فارسی اطلاعات خیلی کمی برای این موضوعات جدید و بسیار مهم وجود دارد. در صورتیکه در هر کشور پیشرفته ای ارگانهای خصوصی زیادی به تولید محتوا در این زمینه اختصاص دارند و مردمشان را با این طرز تفکرهای جدید و روشهای نوین زندگی آشنا می کنند. برای این منظور از این سه لینک برای یافتن اطلاعات بیشتر استفاده نمایید: لینک اول، لینک دوم، لینک سوم. و در وبلاگ خود برگردان فارسی نمایید مطمئن باشید روزی خواننده های مشتاق خود را که نسل جدید ایرانیان مدرن هستند پیدا خواهد کرد!

۱ نظر:

ناشناس گفت...

درود بی پایان بر شما..این بهترین تارنمای ایرانیست